İş Dünyası

Konya Şeker ihracatta da zirvede

KONYA (İGFA) – Türkiye, geçen yıl 254 milyar dolarlık mal, 90 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirerek, toplam dış satımını 344 milyar dolara yükseltti.

Konya Sanayi Odası Üyesi olan 5 şirket açıklanan listede yer buldu. Konya’dan SSP Otomotiv Aydınlar Yedek Parça (121.), Konya Şeker San.Tic. A.Ş. (319.), Eti Alüminyum (371.), YPS Global Otomotiv (624.), Hilal Deri Sakadat Et Mamülleri (925.) firmaları ilk 1000 içinde  yer aldı.

Sektörel sıralamada listede 27.sırada yer alan Türkiye’nin üreten gücü Konya Şeker Anonim Şirketi, sektöründe Konya birincisi oldu.

Türkiye geneli ihracat sıralamasında ise Konya Şeker, bir önceki yıla göre ihracaat rakamını yüzde  10.2 artırdı ve 93.546,072.81 $ dolarlık rakamla 319.sırada yer alarak önemli bir başarıya daha imza attı.

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker olarak, Torku markasıyla Çin’den Amerika’ya, Amerika’dan Rusya’ya çok sayıda ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek “Bizimle birlikte listede yer alan, ülkemize değer katan tüm firmaları kutluyorum. Bizim çabamız kaliteli ve güvenilir ürün kalemimizi, ihraç ettiğimiz ülke sayısını ve ihracat rakamlarını artırmak olacak. Konya Şeker olarak, 5 yıl içinde ihracat rakamlarımızı 300-400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (İGFA) İnternet Gazetecileri Haber Ajansı

Tarım Türkiye

Tarımturkiye.com | Tarım Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu